3D laserskening

o 3D laserskeningu / 3D laserskening na našich projektech /
výčet skenovaných lokality / odkazy


Podobnou revoluci, jakou před časem v geodézii znamenalo masivní využívání laserových dálkoměrů, výpočetní techniky, nebo GPS prožíváme v současné době znovu, díky zavádění nových skenovacích technologií. Tzv. 3D laserscan je zásadním mezníkem i v oblasti dokumentace v oblasti památkové péče. 3D laserscan byl prostřednictvím firmy GEODIS a.s. poprvé na archeologickém výzkumu v České republice vyzkoušen v roce 2003 na výzkumu v ulici Pánské v Brně. Aplikaci tohoto zařízení v terénu považujeme za největší revoluci v dokumentaci historických památek a archeologických nálezů v posledních desetiletích.

O laserskeningu
  • Laserskening je moderní metoda pořizování přesné dokumentace prostorově složitých objektů, jako jsou fasády historických budov, průmyslové provozy a zařízení, konstrukce, nebo podzemní prostory, štoly a tunely.
  • Hlavními přednostmi laserového skenování je velká hustota naměřených dat v krátkém časovém intervalu, možnost použití i za snížené viditelnosti a vysoká přesnost získaných dat.
  • přesnost paprsku je řádově 5 - 20 mm
  • Laserová data mohou být doplněna o data pořízená digitální kamerou a výstupem tak mohou být velmi realistické prostorové vizualizace měřených objektů.

Aplikace 3D laserskenu na projektech naší společnosti

Téměř dva roky spolupráce s firmou GEODIS a.s. ukázaly především budoucí možnosti této zcela přelomové formy dokumentace. Prozatím bylo naskenováno celkem 10 lokalit - především nálezy v rámci archeologických výzkumů, sklepní prostory a v jednom případě i část hradu. Vzhledem k nákladnému software a hardware určenému ke zpracování skenů, chápeme tyto první pokusy především jako vklad do budoucna, kdy bude jednodušší data vyhodnocovat, zvláště v případech kdy již naskenované lokality neexistují. Dalším počítačovým zpracováním máme na mysli např. převedení do CADu (např. Microstationu) a následné pořizování nárysů, řezů, půdorysů, průmětů atd.. 3D sken je v oblasti památek také jedinečným východiskem při rekonstrukci a modelaci již neexistujících objektů (měšťanských domů, Bran, hradeb, hradů atd.). Zcela nevyužité jsou v současnosti možnosti na poli popularizace archeologie a památek vůbec. Společnost Archaia Brno se proto chce i v dalších letech věnovat dalšímu využití a metodice zpracování v oblasti památkové péče.

Výčet lokalit skenovaných v rámci naší společnosti

Brněnské výzkumy:
Pánská, Česká 10, Zelný trh 17, Kopečná 43, Jakubské náměstí - kostel sv. Jakuba, Moravské náměstí 6,
Moravské náměstí park - pozdněgotická brána, Božetěchova FEI VUT v Králově poli

Mimobrněnské akce: Lipnice nad Sázavou, Náměstí republiky v Praze

Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

20. 11. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

V pondělí, 18. listopadu 2024, byl slavnostně otevřen další úsek Velkého městského okruhu v Brně, konkrétně část Žabovřeská. Pro mnohé je toto místo známé už jen jako důležitá dopravní tepna, ale jen málokdo si dnes vzpomene na někdejší osadu Kamenný Mlýn... Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

19. 11. 2024Nálezy středověkých reliéfních kamnových kachlů v Červené Řečici

06. 11. 2024Mamutí ráj v Brně

05. 11. 2024Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy

05. 11. 2024Reportáž České televize o Stříbrném domě v Jihlavě

13. 09. 2024Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)

30. 08. 2024Stará Pošta Rousínov

19. 08. 2024Že by zase ti Římané?

11. 08. 2024Pátrání po nejstarších dějinách Letkovic

20. 05. 2024Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů