Dendrochronologie a mikroskopické určení dřev

o dendrochronologii / o mikroskopickém určování dřev / dendrovzorky z Brna

Interní projekt nazvaný "Dendrochronologické datování a mikroskopické určování archeologických dřev z archeologických výzkumů společnosti Archaia Brno" prohlubuje spolupráci mezi rozdílnými vědními disciplínami. Na jedné straně archeologií a na straně druhé obory sdružené pod pojmem nauka o dřevě. Výstupem projektu jsou identifikované vzorky dřev a dendrochronologické datování archeologických dřev. Z hlediska dendrochronologie jsou výsledky používány pro tvorbu národních a lokálních standardních chronologií. Určování druhů dřev přispívá k poznání vývoje rozšíření dřevin v období po poslední době ledové. Tento projekt plynule navazuje na dlouholetou spolupráci (od roku 1998) mezi Archaia Brno o.p.s a pracovištěm Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně (obrázek), Lesnické a dřevařské fakulty - Ústav nauky o dřevě v současnosti reprezentované především ing. Michalem Rybníčkem. Do dnešního dne bylo makroskopicky a mikroskopicky určeno a současně dendrochronologicky datováno více jak 200 vzorků, které pocházely převážně z Brna a jeho okolí. Od tohoto projektu si obě strany slibují větší multidisciplinární propojení.

Výstupy projektu:

a) dendrochronologické datování vzorků dřev
b) budování nových a zpřesňování stávajících dendrochronologických standardních chronologií
c) určení druhu dřeva na úroveň botanického rodu
d) ověření a vylepšení výše uvedených metodik

Výstupem projektu jsou dílčí závěrečné zprávy z jednotlivých výzkumů, publikace v odborných a vědeckých časopisech a prezentace na konferencích a seminářích.

Dosavadní odborné publikace:

Dvorská, J. - Merta, D. - Peška, M. 2002: Dendrochronologie v historickém jádru Brna, in: Ve službách archeologie III, Brno, s. 31-39.
Merta, D. - Peška, M. - Zůbek, A. 2003: Dřevěné stavební prvky z velkého špalíčku v Brně, in: Ve službách archeologie IV, Brno, s. 202-207.
Merta, D. - Rybníček, M. - Zůbek, A. 2004: Ke stavebnímu založení kostela Nanebevzetí Panny Marie v Brně - Zábrdovicích, in: Ve službách archeologie V, Brno, s. 146-151.



Projekt je prozatím realizován bez jakýchkoli finančních prostředků z jiných zdrojů

Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů

20. 05. 2024 – Lenka Kosová, Gabriela Ondříková – zobrazit

I když jsme se dlouho neozvaly, to neznamená, že se u nás nic neděje. Rády bychom vám představily další dokončenou práci v naší laboratoři. Jedná se o dřevěné nálezy pocházející z různých archeologických výzkumů, které probíhaly v posledních letech... Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!