Počítačové zpracování plánové dokumentace a geodetické zaměřování výzkumů

CAD / Fotogrametrie / 3D modelace / Geodezie / Zajímavé odkazy

CAD
Od roku 1998 je kresebná dokumentace zpracovávána elektronicky v prostředí SW Microstation 95, který mimo jiné umožňuje i připojení zachycených situací do geodetické sítě JTSK a výřezu parcelní mapy (např. Brna). Terénní plány z výzkumu jsou digitalizovány pomocí A3 tabletu a dále upravovány v software Microstation 95 od firmy Bentley. Oproti minulosti se více soustředíme na vytváření interpretovaných plánů celkových situací, skreslených spolu s okolní zástavbou. Instruktivní grafický výstup je v rámci našeho pracoviště stavěn na stejnou úroveň jako písemný výstup. Vychází to ze skutečnosti, že většina vědních a technických oborů zabývajících se obdobnou problematikou např. dokumentací staveb, stavebních detailů, urbanistikou atd., má obdobné požadavky na plánovou dokumentaci.

Fotogrametrie
Na pracovišti Archaia Brno je přibližně od roku 2000 uplatňována tzv. jednosnímková fotogrametrie. Princip této metody spočívá v pořízení minimálně jednoho snímku rovinného objektu, na který jsou pravidelně umístěny čtyři lícovací body. Po vektorizaci těchto bodů v CADovém programu, v našem případě Microstation 95, je zavedena jako rastrový referenční výkres příslušná fotografie a na základě afinní transformace pomocí lícovacích bodů narovnána. Z takto narovnané fotografie je zkreslen příslušný nárys fotografovaného objektu. Ve společnosti Archaia Brno se jednosnímková fotogrametrie uplatňuje zejména při dokumentaci historických staveb a konstrukcích.

3D modelace
Pro svou náročnost je 3D modelace odrytých archeologických situací, zvláště sklepních prostor a jiných staveb, pro naši společnost spíše okrajovou záležitostí. Dosud realizované projekty jsou zpracovány v CADovém prostředí Microstation 95. Vždy se jednalo o zpracování digitálního geodetického zaměření provedeného v terénu.

Geodezie
Všechny větší akce společnosti Archaia Brno jsou od počátku geodeticky zaměřovány v terénu totální stanicí prostřednictvím subdodavatelské firmy. Od roku 2005 disponuje naše společnost vlastním přístrojem a zaměření si provádí sama. Většinou jde o geodetické zaměření zkoumané plochy (např. sondy), čtvercové sítě, případně i jednotlivých odhalených konstrukcí např. zdiv. Další zpracování a využití geodetického zaměření probíhá v CADovém prostředí Microstation 95.

Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

20. 11. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

V pondělí, 18. listopadu 2024, byl slavnostně otevřen další úsek Velkého městského okruhu v Brně, konkrétně část Žabovřeská. Pro mnohé je toto místo známé už jen jako důležitá dopravní tepna, ale jen málokdo si dnes vzpomene na někdejší osadu Kamenný Mlýn... Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

19. 11. 2024Nálezy středověkých reliéfních kamnových kachlů v Červené Řečici

06. 11. 2024Mamutí ráj v Brně

05. 11. 2024Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy

05. 11. 2024Reportáž České televize o Stříbrném domě v Jihlavě

13. 09. 2024Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)

30. 08. 2024Stará Pošta Rousínov

19. 08. 2024Že by zase ti Římané?

11. 08. 2024Pátrání po nejstarších dějinách Letkovic

20. 05. 2024Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů