Odvodnění kostela sv. Mikuláše

Nedílnou součástí komplexního vyhodnocení středověké nálezové situace na humpoleckém Horním náměstí jsou nálezy při kostele sv. Mikuláše, který je vzdálen jen několik desítek metrů od naleziště se zbytky stavby a blíže neurčených pecí. Podnětem archeologických výzkumů v tomto prostoru byly rekonstrukce sítí a sanační práce, související s odvlhčením kostelního zdiva. Na jaře a v létě 2004 proběhl nejprve sondážní předstihový výzkum severozápadně od kostela (Hejhal - Hrubý 2004) a na podzim téhož roku proběhly hlavní výzkumné práce (Hejhal 2004).
Archeologický výzkum při kostele Sv. Mikuláše v Humpolci odkryl část vrcholně středověkého hřbitova, užívaného přibližně do druhé poloviny 18. století. Lidské ostatky se přitom nacházely v celé trase stavby, zejména pak podél jižního boku kostela. Celkem bylo zdokumentováno 92 pohřbů jedinců různého data uložení a četné ostatky dalších několika jedinců v druhotných zásypech. U stratigraficky nejstarších hrobů, pocházejících z vrcholného středověku, nebylo bohužel většinou možné identifikovat hrobové jámy, protože ty byly pravidelně narušovány mladšími pohřby. Pouze ve zjišťovací sondě 1/04 SZ od kostela se podařilo nejstarší horizont pohřbívání odkrýt zcela neporušený a to díky tomu, že původní úroveň terénu zde spadala směrem od kostelní budovy poměrně prudce k západu.
Zajímavým jevem byla dvojí orientace pohřbených jedinců. Zatímco u hrobů, považovaných za starší, tedy středověké a nejspíš i časně novověké, byl striktně dodržen směr uložení jedinců v ose západ - východ s hlavou k západu, u mladších hrobů pak orientace zemřelých kolísala mezi směry jih -sever, sever - jih a v několika případech i východ - západ. Po jednom případu byly zaznamenány i orientace zemřelých JV - SZ, SZ – JV a SV – JZ (Hejhal - Hrubý 2004).
Archeologický výzkum odhalil nosné kamenné zdivo náležející stavební fázi, která velmi pravděpodobně předcházela vrcholně středověkému rozšíření kostela. Jednalo se o základy pravidelné kvadratické, takřka čtvercové přístavby, vybudované z masivní kamenné obvodové zdi šířky 80 cm pojené maltou a přiléhající k jižnímu boku presbytáře. Stavba byla podsklepena zaklenutým prostorem tesaným do skalního podloží. Z kamenné valené klenby se zachovala pouze patka a náběh na vnitřní straně zdi.
Pokud tedy jde o nejstarší podobu gotického farního kostela sv. Mikuláše v Humpolci, lze bezpečně říci, že při jižním boku presbytáře stála kamenná stavba o čtvercovém půdorysu. Síla zdiva v základech naznačuje, že by mohlo jít o stavbu patrovou, tedy o věž. Jednotný charakter zásypu podsklepené části tohoto přístavku nasvědčuje jednorázovému zániku v souvislosti se stavební činností, pravděpodobně v době barokní přestavby kostela, kdy došlo k rozšíření a celkové změně jeho půdorysného schématu.

Hejhal, P. 2004: Humpolec, Horní náměstí, odvodnění pozemků okolo kostela sv. Mikuláše. Zpráva o provedení záchranného archeologického výzkumu. ARCHAIA Brno, o.p.s. Nepublikovaný rukopis.

Hejhal, P. – Hrubý, P. 2004: Humpolec – kostel Sv. Mikuláše. Zjišťovací archeologický výzkum v souvislosti se stavbou „Odvodnění pozemku kolem kostela Sv. Mikuláše. ARCHAIA Brno, o.p.s. Nepublikovaný rukopis

Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

20. 11. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

V pondělí, 18. listopadu 2024, byl slavnostně otevřen další úsek Velkého městského okruhu v Brně, konkrétně část Žabovřeská. Pro mnohé je toto místo známé už jen jako důležitá dopravní tepna, ale jen málokdo si dnes vzpomene na někdejší osadu Kamenný Mlýn... Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

19. 11. 2024Nálezy středověkých reliéfních kamnových kachlů v Červené Řečici

06. 11. 2024Mamutí ráj v Brně

05. 11. 2024Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy

05. 11. 2024Reportáž České televize o Stříbrném domě v Jihlavě

13. 09. 2024Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)

30. 08. 2024Stará Pošta Rousínov

19. 08. 2024Že by zase ti Římané?

11. 08. 2024Pátrání po nejstarších dějinách Letkovic

20. 05. 2024Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů