Unikátní soubor kamnových kachlů z Veselí nad Moravou

14. 01. 2025 – Miroslav Dejmal – Jakub Šimík

V dubnu 2021 jsme provedli drobný archeologický výzkum při stavbě garáží na ulici Rybníček ve Veselí nad Moravou. Samotná stavební jáma, byly vykopaná již před našim příjezdem, takže jsme se omezili jen na dokumentaci narušených situací a dozkoumání několika situací. O nálezu středověké městské hradby jsme již dříve psali, ale v rámci výzkumu se podařilo objevit i další unikátní nálezy, a to velkou kolekci kamnových kachlů.
 
Po začištění profilu stavební jámy z něho na jednom místě vyčníval kus reliéfního komorového kachle. Po zdokumentovaní situace, jsme kachel „vydloubli“ a k našemu překvapení se za ním nacházel další a další. Samotná jáma s kachli se nacházela již mimo plochu stavby, ale protože jsme se obávali, že by kachle na místě nezůstaly, soubor jsme vyzvedli ze stěny stavební jámy.
 
A co soubor obsahoval? Celkem šlo o 30 torzovitě, či fragmentárně zachovalých kachlů. 25 jich bylo komorových a 6 nádobkových. Zvláště zaujmou obdélné komorové kachle. Např. s erbem Uherského Hradiště, papežským znakem a úplně nově rozpoznaný typ kachle nitranského biskupa Antona I. Ze čtvercových komorových kachlů stojí za zmínku kachle s erbem pánů z Kunštátu, nebo kachel s mariánskou symbolikou (růže). Velice hezké jsou i římsové kachle s cimbuřím. Samotné cimbuří bylo zdobeno buď českým a moravským erbem, nebo nápisy s náboženskou tématikou.
 
K celému souboru se již podařilo publikovat odbornou studii, kterou jsme připravili spolu s kolegy z Masarykovy univerzity a Slováckého muzea. Článek je volně ke stažení.
 
A kdo by chtěl vidět kachle na živo, ať se staví přímo do Veselí, jsou již součástí stále expozice tamního muzea.

Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.