Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy

05. 11. 2024 – Petr Duffek

Na začátku října jsem na sklářském kolokviu Odborné skupiny pro dějiny skla České archeologické společnosti ve Valašském Meziříčí prezentoval společný příspěvek: P. Duffek - Š. Kochan - J. Těsnohlídek: Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy.
Představeny byly nálezy skla ze dvou výzkumů měšťanských domů (U mincovny čo. 6 a 8 a Masarykovo nám. čo. 21) a také z hornické aglomerace Staré Hory u Jihlavy. Jednalo se o fragmenty stolního skla, ozdob a okenních výplní. Nejstarší skleněné nádoby jsou z 2. poloviny 13. století a je zde zastoupeno importované zboží, ale i výrobky z českých zemí či blízkého okolí. Mezi nejstaršími tvary nacházíme číšky a láhve s vnitřním prstencem. V průběhu 14. a 15. století je doplňují číše českého typu, skleněné kroužky a korálky používané jako ozdoby. Častým nálezem z novověkého období jsou okenní terčíky a jednotlivé fragmenty čtyřbokých lahví, číší, poháru či konvičky.
 
Nálezy z výzkumů z posledních let doplňují spektrum tvarů skleněných nádob v královském města Jihlava ve středověku a novověku. Za pomoc se zpracováním nálezů děkuji Hedvice Sedláčkové, která nálezy ze starších archeologických výzkumů v Jihlavě zpracovala a publikovala.

Nejnovější články


Starší články najdete v archivu.