Banská Štiavnica 2005 (Slovensko)

Konference, pořádaná ve dnech 7. 9. – 9. 9. 2005 v prostorách Starého zámku, byla koncipována ku příležitosti 25. let archeologického výzkumu na lokalitě Staré Město (Glanzenberg). Počátky zdejších výkopů jsou spojeny se jménem Belo Pola, nicméně již dlouhou řadu let provádí a řídí výzkumné práce kolega Jozef Labuda s týmem spolupracovníků ze Slovenského banského musea v Banské Štiavnici. Ten byl zároveň pořadatelem a vedoucím organizačního týmu konference. Celý její průběh, tj. konferenční jednání, exkurse, společenské večery a další podujetí, nelze hodnotit jinak než na výbornou a organizátorům velmi poděkovat.
Pokud jde o obsazení konference, bylo poměrně reprezentativní. Vedle kolegů ze Slovenska, kteří pochopitelně tvořili většinu, zavítala i řada hostů zahraničních. Z německého prostředí možno jmenovat kolegu Wolfganga Schwabenického, v našich zemích ostatně velmi známého a uznávaného. Českou montánní problematiku, konkrétně otázku středověkých rudních mlýnů, presentoval kolega Jiří Fröhlich z Práchenského musea v Písku. Montánně archeologický výzkum na Českomoravské vrchovině byl presentován několika složenými referáty zčásti jako celek a výsledek práce širokého kolektivu jihlavského pracoviště Archaia Brno a archeologického oddělení Musea Vysočiny v Jihlavě a Musea Vysočiny v Havlíčkově Brodě.
V rámci doporovodného programu proběhla prohlídka archeologické exposice na Starém zámku a exkurse na lokalitu Glanzenberg s výkladem. Pak následovala pěší tůra po pahorkatém okolí města s četnými montánními památkami, zasazenými v malebné krajině, zakončená občerstvením v jednom ze starých dolů, který je dnes součástí geoparku a Banského musea v přírodě. Účastníci konference následujícího dne sfárali do zpřístupněného dolu Všechsvätých v Hodruši-Hamrech a pak i do dolu na žíle Terezia přímo ve městě. Vyloženě zajímavým kulturních zážitkem, pomáhajícím poněkud porozumět svébytným hornickým rituálům a tradicím, byly tzv. Salamandrové dni, spojené s průvodem příslušníků havířských spolků z Banské Štiavnice a Hodruši, z Freiberka, Ostravy a dalších měst. Tato část programu, které se z konferenčních hostů zůčastnili jen nemnozí, vygradovala tzv. Šachtágem, slavnostní výroční schůzí zdejšího havířského spolku v prostorách někdejší Báňské akademie, kde po nezbytných rituálech, tradičních dovednostně – zábavných soutěžích a ceremoniích, došlo k přijetí nových členů spolku, volbě presidia a jiným, vesměs humorně pojatým událostem.
Banská Štiavnica, která je součástí rudního revíru Banská Štiavnica – Hodruša, patří k nejstarším důlním centrům v rámci středověkého uherského státu, což dokládají jak prameny písemné, tak především dosavadní archeologické nálezy, převážně z lokality Glanzenberg. Zde se na žílách Spitaler a Bieber nacházejí povrchové i podpovrchové stopy dobývání rudy. Fenomenální je sídlištní areál s kamennými stavbami, domy a s opevněným okrskem. Výzkumy těchto objektů poskytly v minulosti celé soubory nálezů, svědčících o tom, že na Glanzenbergu se od konce 12. století nacházelo skutečné centrum těžby, úpravy a hutnictví rud (viz literatura). Montánní aktivity a stopy osídlování kolonisty z německých hornických oblastí registrujeme tedy již v druhé polovině 12. století, což je o téměř celé století dříve, než tomu bylo např. na Jihlavsku nebo Havlíčkobrodsku.

//www.muzeumbs.sk

Z programu konference
Cheben, I. – Cheben, M.: Doklady pravekej ťažby v oblasti Vršatecké Podhradie a povodie Vláry.
Furmánek, V.: Stav poznania pravekej prospekcie a ťažby neželezných kovov na Slovensku.
Bátora, J.: Najstaršie nálezy železných artefaktov v strednej a východnej Európe (3. a 2. tisícročie pr. Kr.).
Miroššayová, E.: Počiatky metalurgie železa na území Slovenského krasu.
Schreiner, M.: Archeometalurgia na Slovensku.
Hrubý, P. – Hejhal, P. – Malý, K. – Rous, P. – Vokáč, M. – Zimola, D.: Dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině.
Fröhlich, J.: Archeologické doklady rudních mlýnů a stoup.
Schwabenicky, W.: Die Wüste Bergstadt Bleiberg bei Frankenberg in Sachsen.
Soják, M. – Harničár, A.: Problematika montánnej archeológie v západnej časti Spiša.
Moravčíková, L. – Mihok, L. – Petrík, J.: Drevouhol´né vysoké pece na strednom Slovensku.
Jancsy, P.: Geologické, ložiskové a mineralogické predpoklady osídlenia oblasti Banskej Štiavnice.
Labuda, J.: Staré město (Glanzenberg) v Banskej Štiavnici a montánna archeológia na Slovensku.
Hunka, J.: Nálezy mincí a iných s obchodom soijených predmetov z Glanzenbergu. Ich význam pre poznanie vývoja Bansej Štiavnice a okolia.
Novák, J.: „Praehistória“ archeologických výskumov na lokalite Glanzenberg v Banskej Štiavnici a v Slovenskom banskom múzeu.
Maliniak, P.: Relikty antropogénnej činnosti v lokalite Žarnosek.

PhDr. Jozef Labuda, Csc. (editor): Montánna archeológia na Slovensku (25. rokov výskumu lokality Glanzenberg v Banskej Štiavnici). Medzinárodný seminár, 7. 9. – 9. 9. 2005. Zborník prednášok. Slovené banské múzeum Banská Štiavnica. ISBN 80-85579-31-6, 131 stran.

Vybraná montánně archeologická literatura
Labuda, J. 1987: Archeologický výskum technických objektov v bánskoštiavnickom regióne. Zkoumání výrobních objektů a technologií archeologickými metodami. Sborník. Brno.
Labuda, J. 1999: Pozoruhodné nálezy z hradu na Sitne pro Banskej Štiavnici. Archaeologia historica 25. Sborník příspěvků přednesených na 30. konferenci archeologů středověku České republiky a Slovenské republiky s hlavním zaměřením na každodenní život středověkého venkova (jeho hospodářské a sociální aspekty). Brno, 12.–16. října 1998. Brno, 217–230.
Labuda, J. 2000: Pozoruhodné nálezy zo Starého města v Banskej Štiavnici ― Beachtenswerte Funde aus „Staré město“ in Banská Štiavnica. Archaeologia historica 26. Sborník příspěvků přednesených na 31. konferenci archeologů středověku České republiky a Slovenské republiky s hlavním zaměřením na Středověké město a jeho zázemí. Banská Bystrica, 27.–30. září 1999. Banská Bystrica – Brno, 7–24.
Labuda, J. 2002: Hrady Štiavnických vrchov – ich funkcia a vzájomné interakcie ― Die Burgen im Gebirge Štiavnické vrchy – ihre Funktion und ihre gegenseitige Wirkung. Archaeologia historica 27. Sborník příspěvků přednesených na 33. konferenci archeologů středověku České a Slovenské republiky s hlavním zaměřením na hrady a jejich úlohu ve středověkém vojenství a osídlení. Brtnice a Panská Lhota, 17.–21. září 2001. Brno, 269–278.

Panorama okolí Štiavnice

Štiavnica a Glanzenberg

Historické centrum Štiavnice

Lokalita Glanzenberg

Jedna z budov SBM

Konference - přednáška J. Fröhlicha

Konference - přednáška W. Schwabenickeho

Exkurse na Glanzenberg

Banské muzeum v přírodě

Kameny z rudních mlýnů

Hornická výroční slavnost Šachtag

Hornická výroční slavnost Šachtag a J. Labuda

Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

20. 11. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

V pondělí, 18. listopadu 2024, byl slavnostně otevřen další úsek Velkého městského okruhu v Brně, konkrétně část Žabovřeská. Pro mnohé je toto místo známé už jen jako důležitá dopravní tepna, ale jen málokdo si dnes vzpomene na někdejší osadu Kamenný Mlýn... Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)

19. 11. 2024Nálezy středověkých reliéfních kamnových kachlů v Červené Řečici

06. 11. 2024Mamutí ráj v Brně

05. 11. 2024Nové nálezy vrcholně středověkého a raně novověkého skla z katastru Jihlavy

05. 11. 2024Reportáž České televize o Stříbrném domě v Jihlavě

13. 09. 2024Záhadný skrčenec z Morendy (Brno, ulice Polní)

30. 08. 2024Stará Pošta Rousínov

19. 08. 2024Že by zase ti Římané?

11. 08. 2024Pátrání po nejstarších dějinách Letkovic

20. 05. 2024Laboratorní hlasatel: konzervace dřevěných nálezů