Konference "Der Harz – Rohstoffquelle Europas seit der Bronzezeit?" aneb zpátky na Rammelsberg
Další z řady zajímavých konferencí se odehrála ve dnech 6.-8. června v působivém a mimořádně zachovaném historickém městě Goslar v severozápadním Harzu. Iniciátory setkání byli Robert Lehmann z Leibniz Universität Hannover, Institut für Anorganische Chemie a Lothar Klappauf z Niedersächsisches Landesamt für Denkmalpflege, pracoviště Goslar. Konference se odehrávala ve více než autentických prostorách památky UNESCO na Rammelsbergu, což jsou někdejší důlní a úpravnické podniky. Bylo zřejmé, že na rozdíl např. od konference v Innsbrucku, zde těžiště referátů spočívá ve středověku, třebaže jistou výjimkou byl referát Thomase Stöllnera o hornicko úpravnické infrastruktuře v rakouském Mitterbergu. Z referátů zaujaly nejvíce výsledky nových výzkumů i průzkumů raně středověkých severských městských center Bardowick a Haithabu, jejichž rozkvět spadá do rozkvětu těžby rud mědi a stříbra v okolí Goslaru. Hlavním předmětem živé diskuse však byly možnosti analýz isotopů především olova, které by měly pomoci ukázat na původ surovin, jejímiž odběrateli byla tato i jiná centra. Mezi přítomnými odborníky vznikly dva opoziční tábory z optimistických zastánců budoucnosti této cesty výzkumu a na druhé straně z jejích nesmlouvavých kritiků.
Nesmírně zajímavým bodem konference byla návštěva aktuálně probíhajícího záchranného archeologického výzkumu přímo na Rammelsbergu v dobývacím prostoru rozšiřujícího se lomu. Zde bylo možno shlédnout ukázku vrcholně středověkého provozu s deponiemi rudniny, kulturními vrstvami a unikátně dochovanými vyjetými kolejemi vozu či vozíku, doprovozenými otisky nohou středověkého důlního pracovníka. K pěkným odkryvům se řadí i vyústění pozdně středověké štoly z konce 15. století s dochovanou stropní a boční výdřevou. Mezi movité nálezy, datované po roce 1200 patří k zajímavostem dnes již přesvědčivá kolekce keramických lampiček s otvorem (tzv. palčách Grifflochlampe). Právě ty považuje např. Wolfgang Schwabenicky, legenda montánní archeologie pro změnu v saských Krušných horách, za typ, který se, smí-li se použít termín zapůjčený z biologie, má podle něj vyskytovat nejprve endemitně v Českomoravském prostoru a v Krušnohoří. Nálezy z Goslaru ovšem říkají, že to tak nejspíš nebylo.
Na závěr konference zazněla slova optimismu, pokud jde o další činorodá montánně archeologická a historická setkání v Harzu, zazněla i slova pevného přesvědčení, že někdejší odborná montánně archeologická komise pro výzkum Harzu a Rammelsbergu, ustavená před více než 20 lety, i nadále trvá a pracovně se bude scházet. Ze známých osobností, převážně zasloužilého již věku, lze snad uvést jména jako Christoph Baetels, Heiko Steuer a nebo Thomas Stöllner. Pro mne osobně ale bylo rozhodně dobré vidět zase jednou dnes vlastně již legendární protagonisty montánních archeologických výzkumů v širém západním Harzu, jako jsou Lothar Klappauf a Friedrich Albert Linke.
program konference ve formátu PDF
Stopami minulosti Kamenného Mlýna v Brně (Aneb silnicí I/42 Brno, VMO Žabovřeská I)
20. 11. 2024 Lenka Sedláčková zobrazit