Konference "Der Harz – Rohstoffquelle Europas seit der Bronzezeit?" aneb zpátky na Rammelsberg

Další z řady zajímavých konferencí se odehrála ve dnech 6.-8. června v působivém a mimořádně zachovaném historickém městě Goslar v severozápadním Harzu. Iniciátory setkání byli Robert Lehmann z Leibniz Universität Hannover, Institut für Anorganische Chemie a Lothar Klappauf z Niedersächsisches Landesamt für Denkmalpflege, pracoviště Goslar. Konference se odehrávala ve více než autentických prostorách památky UNESCO na Rammelsbergu, což jsou někdejší důlní a úpravnické podniky. Bylo zřejmé, že na rozdíl např. od konference v Innsbrucku, zde těžiště referátů spočívá ve středověku, třebaže jistou výjimkou byl referát Thomase Stöllnera o hornicko úpravnické infrastruktuře v rakouském Mitterbergu. Z referátů zaujaly nejvíce výsledky nových výzkumů i průzkumů raně středověkých severských městských center Bardowick a Haithabu, jejichž rozkvět spadá do rozkvětu těžby rud mědi a stříbra v okolí Goslaru. Hlavním předmětem živé diskuse však byly možnosti analýz isotopů především olova, které by měly pomoci ukázat na původ surovin, jejímiž odběrateli byla tato i jiná centra. Mezi přítomnými odborníky vznikly dva opoziční tábory z optimistických zastánců budoucnosti této cesty výzkumu a na druhé straně z jejích nesmlouvavých kritiků.
Nesmírně zajímavým bodem konference byla návštěva aktuálně probíhajícího záchranného archeologického výzkumu přímo na Rammelsbergu v dobývacím prostoru rozšiřujícího se lomu. Zde bylo možno shlédnout ukázku vrcholně středověkého provozu s deponiemi rudniny, kulturními vrstvami a unikátně dochovanými vyjetými kolejemi vozu či vozíku, doprovozenými otisky nohou středověkého důlního pracovníka. K pěkným odkryvům se řadí i vyústění pozdně středověké štoly z konce 15. století s dochovanou stropní a boční výdřevou. Mezi movité nálezy, datované po roce 1200 patří k zajímavostem dnes již přesvědčivá kolekce keramických lampiček s otvorem (tzv. palčách Grifflochlampe). Právě ty považuje např. Wolfgang Schwabenicky, legenda montánní archeologie pro změnu v saských Krušných horách, za typ, který se, smí-li se použít termín zapůjčený z biologie, má podle něj vyskytovat nejprve endemitně v Českomoravském prostoru a v Krušnohoří. Nálezy z Goslaru ovšem říkají, že to tak nejspíš nebylo.
Na závěr konference zazněla slova optimismu, pokud jde o další činorodá montánně archeologická a historická setkání v Harzu, zazněla i slova pevného přesvědčení, že někdejší odborná montánně archeologická komise pro výzkum Harzu a Rammelsbergu, ustavená před více než 20 lety, i nadále trvá a pracovně se bude scházet. Ze známých osobností, převážně zasloužilého již věku, lze snad uvést jména jako Christoph Baetels, Heiko Steuer a nebo Thomas Stöllner. Pro mne osobně ale bylo rozhodně dobré vidět zase jednou dnes vlastně již legendární protagonisty montánních archeologických výzkumů v širém západním Harzu, jako jsou Lothar Klappauf a Friedrich Albert Linke.

program konference ve formátu PDF




Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024 – Lenka Sedláčková – zobrazit

Tak jako každý rok, i letos na jaře započala rekonstrukce teplovodní sítě. Oproti loňskému roku, kdy jsme se pohybovali v širším okolí Mendlova náměstí, se nyní naše pozornost přesunula o něco jižněji, do pravobřežní části řeky Svratky... Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

05. 05. 2024Také letošní teplovody odkrývají stará tajemství…

28. 04. 2024Neznámý hrnčíř ze Starého Brna

23. 04. 2024Článek v Industrial Archaeology Review

23. 04. 2024Svratecký náhon na Starém Brně

23. 04. 2024Archeologická expozice v želivském klášteře

21. 03. 2024První jarní úroda

21. 03. 2024Pravěké a raně středověké osídlení ve Veselí nad Moravou

21. 03. 2024Kachel vyobrazením Albrechta II. Habsburského a jeho ženy Alžběty Lucemburské s

21. 03. 2024Objev roku 2022 na Hradišti sv. Hippolyta ve Znojmě!